

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 1.6 A |
| Forward Voltage | 740 mV |
| Reverse Recovery Time | 16 ns |
| Average Rectified Current | 900 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 15 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 15 A |
| Reverse Current | 100 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Voltage | 60 V |
| Capacitance | 19 pF |
Stock: 1730
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07958
Ext.Price$0.07958
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07958 | $0.07958 |
| 10 | $0.07192 | $0.71920 |
| 50 | $0.06499 | $3.24950 |
| 100 | $0.05851 | $5.85100 |
| 500 | $0.05267 | $26.33500 |
| 1000 | $0.05065 | $50.65000 |
| 3000 | $0.04871 | $146.13000 |
| 5000 | $0.04645 | $232.25000 |
